Biyokimya
Üniversitede Son Yılları: Biyokimyagerlik

Sancar, Tıp fakültesinin ikinci yılında DNA çift sarmalı hakkında bilgi edinmiştir. Mezun olduğunda kendi ifadesi ile adeta büyülenmiş ve biyokimyacı olmaya karar vermiştir. Hedefi araştırma eğitimine bir an önce başlamak olmuştur, bu yüzden tıp fakültesinin son yılında, mezun olduktan sonra bölüme katılma olasılığı hakkında Biyokimya Bölümü Başkanı Mutahhar Yenson ile fikir alışverişi yapmıştır. Yenson, tıp diploması alan herkesin temel bilim araştırmalarında uzmanlaşmadan önce en az iki yıl ilaç uygulaması gerektiği görüşünü dile getirmiştir.

Sancar, mezun olduktan sonra, Haziran 1969'da Savur’a dönmüştür, Savur’a döndükten sonraki ilk altı ay boyunca, aile evindeki bir odayı ücretsiz bir kliniğe çevirmiştir. O yılın sonbaharında Türkiye Sağlık Bakanı Savur’dan geçerken, kliniği öğrenmiş ve Sağlık Bakanlığı için çalışmasını teklif etmiştir. Sonunda, Sürgücü adındaki yakın bir köye Baş Tıbbi Memur olarak atanmış, kendisine bir araç ve şoför verilmiştir. Ertesi yıl, Sürgücü merkezli olarak yakın ve uzak köylerde insanlara doğrudan hizmet vermiştir. Bu süreci kendi ifadeleri ile şöyle anlatmaktadır: “Birçok hastamın gördüğü ilk doktordum. Sağlık Bakanlığı tarafından hastalarım için ilaç ve aileleri karşılayamayan küçük çocuklar için oyuncak almak için maaşın çoğunu harcadım. Basit tıbbi uygulamalar sayesinde birçok çocuğun hayatını kurtardığımı düşünüyorum.”

1987’de ilgisini 20 yılı aşkın süredir iyi anlaşılmamış olan insan nükleotid eksizyon tamiri mekanizmasına çevirdi. Reaksiyon mekanizmasını anlamak için biyokimyasal bir yaklaşım izlemeye karar verdi. Bu keşif araştırma kariyerinin en önemli olaylarından biriydi. Keşfini, “27-mer’i ilk gördüğümde Gwen’e “insanlar hakkında sadece Tanrı ve benim için bilinen önemli bir biyolojik gerçek var” dedim. Çift keşif reaksiyonu için gerekli olan tüm proteinleri izole ederek ve saflaştırarak ve reaksiyonu in vitro olarak tamamen saflaştırılmış bileşenlerden yeniden oluşturarak bu keşfi takip ettik.” sözleri ile açıklamaktadır.